Филоксера је аутохтони амерички инсект из долине реке Мисисипи. Храни се на листу и корену винове лозе, доводећи до брзог пропадања (2-3 године) нападнутог чокота. По изгледу слична биљним вашима, одрасла јединка је веома мала (око 1 милиметар дуга).

Филоксера – потпуни нестанак старог начина узгоја

Изрека да, несрећа никада не долази сама, потврдила се у потпуности. Тек делимично опорављене од штета, економских ломова и стреса коју је изазвала пепелница. Европске виноградаре задесила је нова још страшнија невоља. Овог пута није само угрожен род у текућој вегетацији, угрожен је опстанак винограда.

Филоксера
Филоксера : Dactylosphaera_vitifolii
  • У Европу стигла око 1860 (Можда и раније, мисле неки истраживачи)
  • 1863  схваћена веза овог инсекта и сасушених трсова винове лозе.
  • У наредних тридесет година довела до потпуног уништења дотадашњег начина производње

Wurzellaeuse.jpg
By Joachim Schmid, Fachgebiet Rebenzüchtung und Rebenveredlung Forschungsanstalt Geisenheim, Von-Lade-Str. 1, D-65366 Geisenheim – Self-photographed, CC BY 3.0 de, Link

Filoksera ili trsov ušenac (Viteus vitifoliae, Phylloxera vastatrix) je donijeta u Francusku iz Amerike oko 1860. godine. Brzo se proširila Europom ostavljajući pustoš za sobom jer su ogromne površine pod vinovom lozom propale. Mnogi su vinogradi potpuno propali, pa je tih godina zabilježeno više tisuća samoubojstava francuskih vinogradara. Također je zabilježen odlazak mnogih vinogradara i težaka u prekomorske zemlje. U narodu se pojam filoksera koristi i za označavanje iznimno velike štetnosti i drugih štetnika, slično kao pojam kuga za druge pošasti.
grape phylloxera (Daktulosphaira vitifoliae ) on grape (Vitis spp. ) - 5561558

Pojava filoksere koja je uništila vinograde u Evropi, nije mimoišla Srem. Ovde se filoksera pojavila 1881. godine i do 1890. godine su svi stari fruškogorski vinogradi bili uništeni. Obnova i oporavak vinograda trajao je skoro 30 godina. Ponovo se sa proizvodnje pretežno crvenih sorti grožđa, prešlo na bele sorte, Najzastupljenije sorte su postale bela i crvena Slankamenka, Italijanski rizling, Crvena dinka, Šasla, Frankovka… Ako su Bermet i Ausbruh bila najpoznatija vina vinara iz sa Fruške gore u 18. i 19. veku, onda je to u 20. Veku postao Italijanski rizling…. A, koje vino ili vina će se izdvojiti u 21. veku, tek ćemo saznati.